Skala Bazeltona w Polsce

Opracowana przez naukowców amerykańskich w latach 70. XX wieku służy ocenie indywidualnych możliwości i zdolności noworodka. Można ją stosować w ciągu dwóch miesięcy od przyjścia na świat dziecka (także u wcześniaków po 35. tygodniu ciąży oraz dzieci opóźnionych w rozwoju).

Skala opiera się na 28 czynnikach behawioralnych i 18 odruchach, które pomagają zrozumieć wszystko, co niemowlę ma do powiedzenia. Test nie daje jednego wyniku, lecz ocenia zdolności dziecka w różnych obszarach rozwoju i opisuje, jak je łączy. Odsłania jego portret, przekazuje, kim ono jest.

Ocena zajmuje około 20–30 minut. Przeprowadza się ją w zacisznym półciemnym pokoju, między karmieniami, najlepiej w kilka dni po narodzinach. Została tak zaprogramowana, by odkryć silne strony noworodka, jego indywidualne zachowania, jednocześnie badając stan zdrowia dziecka.

Ocena wg skali Brazeltona (NBAS) do tej pory była u nas praktycznie nieznana. Obecnie Centrum Zdrowia Dziecka, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Pediatrycznych oraz firma Johnson & Johnson – przeszkoliły pierwszą grupę trenerów. Uzyskali oni stosowny certyfikat i będą według NBAS oceniać perspektywy dziecka, dostarczając rodzicom wielu cennych wskazówek. Skala jest także narzędziem pomagającym w nawiązaniu kontaktu z niemowlęciem kobietom cierpiącym na depresję poporodową, mającym problemy z zaakceptowaniem malca, matkom wcześniaków oraz dzieci z wadami wrodzonymi.

autor: Dobry Dietetyk (MN)

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Ptasi móżdżek

Czerw 25, 2014 Ciekawostki

W porównaniu ze ssakami ptaki mają stosunkowo małe mózgi. U wielu gatunków szara substancja zajmuje w głowie mniej miejsca niż oko. Mimo to mieści się ...

czytaj więcej

Miłość w laboratorium

Czerw 25, 2014 Ciekawostki

Króliki, w ludzkim mniemaniu, to symbol rozpasanego seksu. Rzeczywiście, te piękne zwierzęta są zawsze chętne do miłości. Czy to na wolności, czy w hodowli mnożą ...

czytaj więcej